piątek, 12 czerwca 2015

Krepina, bibuła, tektura falista - czym to się w ogóle różni?

Jeśli tu trafiłeś to pewnie szukasz szybkich - choć niekoniecznie - informacji o różnicach między krepiną, bibułą marszczoną lub tekturą falistą. Zatem dla niecierpliwych na samym początku zdjęcie porównawcze. Od lewej: krepina-bibuła-tektura falista.
Krepina włoska, bibuła marszczona, tektura falista
krepina włoska-bibuła marszczona-tektura falista
Różnice pomiędzy krepiną a bibułą na pierwszy rzut oka są niewielkie, świadczyć o tym może także to, że angielska nazwa tj. "crepe" oznacza po prostu lekki, cienki materiał o pomarszczonej powierzchni, oba materiały spełniają te kryteria dlatego więc są podobne.

Krepina włoska1. Krepina włoska, krepa

Lekki, pomarszczony papier, sprężysty podczas rozciągania, sztywniejszy od bibuły maszczonej. Standardowy rozmiar 50x250cm. Prawdziwa włoska krepina oczywiście powinna być wyprodukowana we Włoszech:) Informacje o kraju pochodzenia możemy odczytać z nalepki na opakowaniu "Made in Italy" lub jeśli chcemy być bardziej przebiegli to patrzymy na numer pod kodem kreskowym. Pierwsze numery takiego kodu oznaczają kraj pochodzenia, dla Włoch jest to zakres 80-83, zatem wszystko się zgadza. Wykaz kodów.
Krepina włoska



2. Bibuła marszczona, karbowana

Lekki, cienki, pomarszczony papier, dość wiotki, nie posiadający sprężystości podczas  rozciągania. Standardowy rozmiar 200x50cm. Mała zagadka, z jakiego kraju pochodzi bibuła ze zdjęcia?













Porównanie przepuszczalności światła krepiny oraz bibuły.

Tektura falista ma znacząco mniejszą przepuszczalność dlatego została tutaj pominięta.
Jak widać na powyższym zdjęciu bibuła jest cieńsza i widać to ustawiając oba materiały pod światło, jednak nie jest to jakaś drastyczna różnica.

3. Tektura falista

Zdecydowanie grubsza, znacznie sztywniejsza od poprzedniczek, słabo przepuszczająca światło, brak możliwości rozciągania. Z jednej strony gładka, z drugiej pofalowana, przypominająca w zasadzie zwykłą tekturę. Jej powierzchnia jest śliska. Standardowy rozmiar 50x70cm.


O tym co można robić z prezentowanych materiałów nie będziemy pisać, gdyż ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz